TELEFON
0 216 446 71 00
E-POSTA
bilgi@haciogullari.com.tr
ADRES
İstasyon Mah. D-100 Karayolu Cad. No: 50 Tuzla / İST

FİRMAMIZ
HAKKINDA

Hacıoğulları Şirketler Grubu Sonay ailesine ait bir şirketler grubudur. Şirketin büyüme ve genişlemesi üçüncü kuşak olan Hilmi Sonay Bey’le başlamıştır. Babası Selamet Sonay emekli olduğunda babasından devraldığı bu işi zaman içinde değişik sektörlere de yayıp genişleterek şirketleri bugünlere kadar getirmiştir. Şirketlerin yönetimi ve gelişerek büyümesi halen beşinci kuşaklarla devam etmektedir.

Yunus Sonay, ailesi ile beraber memleketleri olan Rize İyidere’den 1940 yılında İstanbul’a göç ederek 20 tonluk “yeni çiftlik” isimli ahşap bir tekne ile deniz taşımacılığına başlar.

1948 yılında; oğlu Selamet Sonay babasından kalan tekneyi kardeşi Mehmet Sonay’a bırakıp “Artan Türk” isimli 30 tonluk başka bir ahşap tekne satın alır. 1958 yılına kadar bu tekne ile deniz taşımacılığa devam eder. Bu tarihte Selamet Sonay emekli olur ve işi oğlu Hilmi Sonay’a devreder. Bir süre sonra 120 dwtlik “Sonay” isimli ahşap gemi vinçli olarak inşa edilir.

1963 yılında kumculuk sektöründe bir ilke imza atarak bu iş için yapılan ilk saç gemi olan 200 tonluk “Küçükyalı” isimli gemi inşa edilir. 1965 yılında ise 180 dwtlık “Hacı Selamet” isimli ahşap gemi de filoya eklenir. Aynı sene Pendik sahilinde bulunan 3000 m2’lik arsa satın alınır ve bu arsa üzerinde kum iskelesi ve kum deposunun inşasına başlanır ve 1969 da Hacıoğulları Kum Çakıl Ticaret adıyla kum çakıl ticaretine başlanır.

Gemi filosunu büyütmek amacıyla 1973 yılında 800 dwtlik “Kaptan Hilmi” gemisi alınır ve yine 1974 yılında sönmez denizcilik şirketinden zamanın en büyük ve hızlı kum kosterlerinden biri olan 1600 dwtlık “Anafarta” isimli gemi alınır. Bu arada ahşap teknelerden “Sonay” motoru yanar ve “Hacı Selamet” motoru elden çıkarılır. Bu tarihte Hacıoğulları deniz ve kara filosu 3 koster, 20 den fazla damperli kamyon ve 5 adet vinç’e ulaşır.

1987 yılında Tuzla’ da Gisan tersanesinde 2.150 dwtlık “Kaptan Hilmi III’ isimli kuru yük gemisi inşa edilerek Hacıoğulları Ltd. Şti Armatörlüğü adı altında uluslararası deniz taşımacılığına başlar.

Şirketin büyümesi Hilmi Sonay Bey ve üç oğlu ile deniz ve kara, sektörlerinde devam eder.

1991 yıllında yine Gisan tersanesi’nde 6.443 dwtlık “Hacı Hilmi II” isimli Kuru yük gemisi kızağa konur ve 1992 yılında denize indirilerek Sonay Denizcilik Ltd Şti Armatörlüğü adı altında ticari faaliyetine başlar.

1991 yılında Hacıoğulları Benzin İstasyonu, satın alınarak ve Ankara Asfaltı üzeri Tuzla Köprüsü kavşağında 2000 m2 lik bir alan üzerinde yenilenerek bünyeye katılır.

İstasyonumuz geniş bir alana kurulu olduğundan araç giriş ve çıkışına son derece müsait olup yakın bir tarihe kadar Elf bayii olarak hizmet vermiştir. Fakat 2003 yılında, Dünya pazarında Total, Elf istasyonlarıyla birleşerek yeni bir logo kampanyası başlatmış ve atılımlarıyla Türkiye pazarında yeni bir dönem başlatmış olduğundan bu değişikliğe bağlı olarak bizde Total istasyonu olarak logo ve bayii değişimi yapmış bulunmaktayız.

Halen Hacıoğulları Petrol Ürünleri Total Petrol İstasyonu olarak ve Elf yağ satışlarıyla sayın müşterilerimize en iyi hizmeti verme gayreti içinde çalışmalarımız devam etmektedir.

1994 Yılında Bursalıoğlu şirketinden 8.627 dwtlik “Hergüner” isimli kuru yük gemsi satın alınır ve “Rıza Sonay” ismi verilerek Sonay Denizcilik Ltd. Şti.ne katılır.

1995 Yılında içinde şu anki merkez binasının bulunduğu Tuzla’daki 20,000 m2 lik arsa satın alınır ve Hacıoğulları Hazır Beton Tesisleri bu arsa üzerinde inşa edilerek 1996 yılında Hacıoğulları Hazır Beton Saç ve Yapı Malzemeleri Ticaret A.Ş ismi ile hazır beton üretim ve satış faaliyetine başlar. 1999 yılında İzmit Yuvacık Belediye hudutları içinde “Hacıoğulları Hazır Beton İzmit tesisleri kurulur ve şirket İzmit ve çevresinde de hazır beton üretim ve satışına başlar.

Tuzladaki arsa üzerinde 2000 senesinde Hacıoğulları Grubuna ait şirketlerin ana birimlerinin bir arada toplanması maksadı ile Hacıoğulları Plaza’nın inşası tamamlanarak hizmete girer.

2001 ve 2002 yıllarında İstanbul Pendik’te iki modern iş merkezi inşa edilerek grubun büyümesi devam eder..

Hacıoğuları Şirketler Grubu’nun deniz sektörüne yönelik büyümesini devam ettirmek amacı ile 2005-2006 yıllarında “Nuri Sonay” , “Sevkettin Sonay” ve “Sabahat Sonay” adlarını taşıyan 3 adet 13.000 dwt lik çok maksatlı kuru yük gemisinin inşası Tuzla “Çelik Tekne Tersanesi”nde bitmiş ve gemiler Sonay Denizcilik filosuna katılmıştır.

Bugün Hacıoğulları Şirketler Grubu; Gemi Armatorlüğü, Hazır Beton Üretim ve Satışı, Kum Çakıl Üretimi ve Akaryakıt Ticareti sektörlerinde günden güne artan iş hacmi ve buna bağlı büyüme ve genişlemesiyle faaliyetlerine beşinci kuşak firma sahip ve yöneticileriyle devam etmektedir.

Hacıoğulları Hazır Beton Tüm Hakları Saklıdır. 2020 Copyright © 2010-2020